اصول اولیه شناخت پا و بهداشت آن

می دانید که پا یکی از ارگان ها و عضو حساسی است که تمام فشار و سنگینی وزن بدن روی آن قرار می گیرد .  بنابراین لایه های کف پا از ضخامت تقریباً سه برابر لایه های بقیه قسمت های پوست هستند و به دلیل اینکه با هرجایی ممکن است که تماس پیدا بکنند چون عضوی است که ممکن است روی زمین قرار بگیرد یا روی سنگ قرار بگیرد و حتی روی موکت باشد کمی لایه های پوست ضخیم تر است .

 Serenity-Foot-Chart

برای مراقبت از پوست و پوست کف پا می دانیم که همیشه در همه مراحل و همه جا می گویند که پیشگیری بهتر از درمان است . ما باید همیشه کارهایی بکنیم که دچار عارضه ای در پا نشویم و مشکلی برای کف پا و انگشتان پا پیدا نشود چون بهبود آن خیلی مشکل است . یکی از راه های نگهداری از پوست کف پا برای سالم ماندن و تمیز ماندن ، پوشیدن یک کفش راحت و استاندارد که تنگ یا بزرگ  نباشد . چون وقتی که کفش بزرگ باشد فشار بدن باید از طریق کفش انجام شود و اگر تنگ باشد راه رفتن دچار مشکل می شود ، دچار تورم و درد و قرمزی می شود و و چیزهای دیگر . اخیراً کفش های غیر استانداردی آمده که حالا به دلیل قیمت ارزان این ها درواقع آسیب های زیادی به پا می رسانند . خود کفش های غیر استاندارد باعث عرق پا می شود و عرق پا بوی بدی پیدا می کند . ممکن است آن کفی که در آن کفش کار رفته غیر استاندارد باشد و در نتیجه باعث حساسیت به کف و در درازمدت سرطان های مختلفی در پوست ایجاد بشود .

یکی از چیزهایی که از پوشیدن کفش های تنگ پیدا می شود روی برجستگی های انگشتان ، کف پا مثل سینه پا ممکن است که میخچه پیدا شود .  میخچه  یک عارضه ای است که خیلی دردناک و  فوق العاده باعث آزار بیمار می شود . هنگام راه رفتن با کفش تنگ این مشکل بوجود می آید و  این باعث می شود که کفش بزرگتر بخرند که باز این هم عارضه دیگری می شود و همین طور دچار مشکلاتی که ممکن است سالها با او دست به گریبان باشد . میخچه یکی از چیزهای بدی است که هیچ موقع به درمان جواب نمی دهد یعنی جراحی می کنند و مجدداً عود می کند بنابراین به همین دلیل است که ما می گوییم پیشگیری بهتر از درمان است یعنی کاری بکنیم که میخچه پیدا نشود .

نکته دومی که برای پا پیدا می شود به دلیل باز هم کفش تنگ زگیل هایی هستند که در کف پا پیدا می شوند . زگیل یک ویروس و عامل انتقال پیدا کننده است یعنی از شخصی به شخص دیگر از طریق وان ، حمام و این کسی که دچار ویروس زگیل بشود دیگر تقریباً آلوده است و به دست خودش و خواهر و برادرش و دوستان و به پای ایشان و به همه اینها می تواند منتقل بشود .

نکته دیگر که برای بهداشت پا است ، انگشتان پا است . شستشوی روزانه از کف پا و بین انگشتان پا لازم است چرا چون عرق پا برداشته می شود و تمیز می شود و بین انگشتان پا مستعد برای عفونت های قارچ و برفک هست که اگر پیدا شد چون بین انگشتان محیط بسته ای است و به راحتی قارچ رشد می کند بنابراین اگر شما کاری بکنید که کفشتان درست باشد و عرق نکنید و روزی یکبار پا و بین انگشتان پا را بشویید دیگر هیچ کدام از این چیزها پیدا نمی شود . بین انگشتان پا بهتر است که روزی یک دفعه و یا روز درمیان یک دفعه با صابون هایی که گوگرد دارند شسته شود . وقتی که قارچ پیدا می کنند معمولاً خارش زیادی دارند که برای بیمار آزار دهنده است . ما باید توصیه کنیم که وقتی قارچ پیدا شد کفش هایش را باید مرتباً بشوید و کفش ها را در آفتاب بگذارد و این یک عاملی است که کفش خراب می شود .

نکته بعدی ناخن ها هستند . خود بهداشت ناخن یک عامل خیلی مهم برای پیشگیری از عفونت ها هست . ناخن ها باید تمیز باشند و خیلی بلند نباشند و ما یک فرم از ناخن داریم که خیلی از افراد ناخن هایشان به آن شکل است ، کناره های ناخنشان در پوست کناره ناخن فرو می رود . این را اگر رعایت نکنند عفونت های مکرری در کناره ناخنشان پیدا می کنند ، حتی تب می کنند و دردناک است و قرمز می شود و باعث بی حرکتی بیمار می شود یعنی بیمار از کار می افتد بدلیل اینکه انگشتانش درد می کند . چون خیلی ها این فرم ناخن را دارند توصیه می کنیم که بگذارند ناخن هایشان بلند شود و بعد که بلند شد تقریباً به طور افقی تمام ناخن را بگیرند یعنی طول ناخن از حد انگشت بالاتر باشد و بعد ناخن را بطور افقی بگیرند . همیشه کرم هایی هست که مرطوب کننده مخصوص دور ناخن و تغذیه کننده دور ناخن است چون می دانید که ناخن مثل مو و پوست یک ترکیبی دارد که کراتین است . این کراتین در ناخن سخت است و در پوست نرم است . بنابراین این کراتینی که سخت است باید آسیبی به آن وارد نشود و اگر وارد شد خوب نمی شود .

نکته بعدی که برای ناخن هست این است که بعد از اینکه تمیز نگه داشتیم و بعد از اینکه یعنی درواقع ناخن به اندازه طبیعی بود و بلند نبود شما کاری باید بکنید که دچار قارچ ناخن نشوید . قارچ ناخن در همه افراد نیست ولی اگر بهداشت پا خوب نباشد و اگر مرتب عرق می کنند و عرق کف پا و دور ناخنشان بوی بدی بدهد این افراد مستعد قارچ ناخن هستند . ما معمولاً در کشور خودمان تقریباً افراد دیابتی زیاد داریم . این ها مستعدند برای قارچ ناخن و قارچ انگشتان . پس باز هم گفته می شود که تمیز نگه داشته شوند و شستشوی روزانه داشته باشند و از کرم های مرطوب دور ناخن استفاده کنند تا قارچ ناخن پیدا نکنند. اگر قارچ ناخن پیدا کنند یک دوره طولانی و بدی دارد و چندین ماه باید درمان کنند تا شاید اثرات بهبود را تدریجاً ببینند . من خدمتتان عرض کردم که بهداشت پا و ناخن و پوست همه این ها لازم است و باید انجام دهید .

گاهی اوقات به دلایلی شخص ممکن است کمبود روی داشته باشد .  روی یک عاملی است  که در  ساختار  پوست و  ناخن و مو دخالت دارد . به دلیل بدی  تغذیه و یا عدم جذب باشد ممکن است که شخص دچار کمبود روی شود  و  این کمبود روی باعث می شود  که پوست خشک شود و ناخن ها خشک می شوند و مستعد عفونت ناخنی و قارچی و میکروبی دور ناخن شوند و غیر از این ها ممکن است که علائم عفونت حتی در روی انگشتان دستش پیدا بشود و در اطراف لبش پیدا شود و خشکی پوست به همه جایش سرایت کند . پس ببینید ما بطور روزانه می توانیم بگوییم که اکثر افراد می توانند در ماه بین ۱۰ تا ۱۵ روز ، روزی یک عدد کپسول روی مصرف کنند چون کپسول روی باعث پیشگیری از خشکی پوست و عفونت و در واقع رطوبت رسانی پوست بشود .

مکمل دیگری که ما توصیه می کنیم ترکیبات ویتامین C است . اکثر افراد قرص های ویتامین C هم بصورت جوشان هست و هم به صورت دیگری. اگر روزی یک یا دو تا هر فردی مصرف کند هر ماه حداقل ۱۰ تا ۱۵ روز هم آنتی اکسیدان به عنوان ترکیبات در ضد آفتاب ها هست و هم باز در پیشگیری از عفونت های ناخن ، کف پا و حتی دست ها و پیشگیری از خشکی ها می شود . الان اخیراً در اکثر کرم ها مقدار زیادی ویتامین C قرار دادند به دلیل اینکه رطوبت رسانی زیادی در پوست بشود . روی به مقدار زیادی ممکن است در ماهی باشد و در سبزیجات و اسفناج باشد و مصرف روزانه آنها می تواند کمک کننده باشد .