روش تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی

۱۰۰۱

در بسیاری از موارد تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی بسیار دشوار است. وقتی چرم به کالایی مانند کیف یا کفش تبدیل می‌شود، تشخیص نوع آن دشوارتر است اما با چند دستورالعمل ساده میتوان چرم طبیعی را از چرم مصنوعی تشخیص داد :

در بافت چرم‌های مصنوعی الگویی مشخص به کار رفته که مرتبا در کنار هم تکرار شده است و نشانه ساخت و تولید با دستگاه است. این الگو با کمی دقت در نوع گره، ریزی و درشتی، زبری و نرمی، خلل و فرج معلوم می‌شود و به همین دلیل یکی از راه‌های مناسب برای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی به شمار می‌رود .

IMG_2580

چرم گاوی با ضخامت بالا و بافت فشرده میباشد که عمدتا در تولید کفش مردانه  استفاده میشود در بعضی از موارد که قالب های زنانه ضرافت خاصی ندارد (قالب نوک تیز نیست ) از چرم گاوی استفاده میشود .

IMG_2581

چرم بز که ضخامت کمتر و لطیف تر دارد عمدتا در تولید چرمی کفش زنانه از مصرف میشود و بافت پوست آن به وضوح  قابل دید میباشد استفاده میشود.

چرم گوسفندی که ضخامت کمتر و لطافت بیشتر دارد در تولید البسه چرمی استفاده شده است و بافت پوست آن از بز ظریف تر است که عمدتا در دستکش و لباس و کاپشن استفاده میشود و وزن پایین آن باعث خستگی مصرف کننده نمیشود .

Ch-Gavi_Cro2

چرم ماری اقلب صفحه ساخته شده در کارخانجات است که این صفحه با طراح های مختلف از قبیل سنگی ، کروکدیلی ، ماری میباشد که با حرارت و فشار بالا با دستگاه مخصوص روی چرم کار میشود که هم در چرم بز قابل استفاده است هم در چرم گاو، که عمدتا بعلت ضخامت بالای چرم گاو در چرم گاوی شاهد استفاده آن هستیم چون بعد از فشار زیاد صفحه روی چرم گاوی برای تغییر به چرم ماری ضخامت چرم  کم میشود.

چرم ماری طبیعی با خلقت خداوند دارای طرح یکدست نیست و در هر قسمت زیبایی خاص خود را دارد.

IMG_2578

چرم اشبالت که ظاهری پرز گونه دارد که از زیر پوست گاو تهیه میشود پوست گاو با ضخامتی حدود ۶ الی ۸ میلیمتر میباشد که با فرایند تولید چرم ضخامت آن به دو طاقه ۳ میلیمتری تقسیم میشود. قسمت بیرونی پوست گاو همان چرم رویه ای یا شبرو گاوی نامیده میشود و قسمت زیرین آن اشبالت نامیده میشود که در فرایند تولید به ضخامت ۲ الی ۱٫۸ میلیمتر میرسد. اشبالت در کیفیت های متفاوت عرضه میشود. در بعضی از کیفیتها بعلت سفید بودن رنگ مغز آن باعث پس دادن رنگ اشبالت به پا میشود. برای شناسایی چرم اشبالت نامرغوب با کشیدن محکم چند باره دست بروی چرم باید رنگ  آن به دست پس داده شود و این مشکل باعث میشود در روزهای بارانی و محیط های مرطوب پای شما رنگ بگیرد.

Leather-Bovine-&-Kudu-2

پشت-چرم-مصنوعی

از تفاوت پوشش پشتی چرم نیز می‌توان مصنوعی یا طبیعی بودن آن را بخوبی تشخیص داد. پشت چرم طبیعی حالتی پرز مانند دارد؛ انگار که از خود چرم باشد، به سختی کنده یا جدا می‌شود؛ اما پشت چرم مصنوعی بیشتر از فوم و در بعضی از موارد با پارچه ساخته شده است. وقتی لبه‌های دوخته شده را برگردانید نخ‌های رشته شده و توری مانند را در آن قسمت‌ها خواهید دید. به طور کلی تار و پود نخی در پشت چرم یا درزهای دوخته شده حاکی از مصنوعی بودن آن است.

شرکت های بزرگ و بنام صنعت مد دنیا در حرکتی گسترده برای حفظ محیط زیست تبلیغ مصرف چرم مصنوعی را رواج میدهند. در حال حاضر شاهد ورود چرم های مصنوعی پشت پرز دار هم هستیم که با ضخامت ۲ الی ۱٫۵ میلیمتر عرضه میشود. برای شناسایی اینگونه چرم مصنوعی از چرم طبیعی که حرفه ای ترین چرم مصنوعی موجود بازار از نظر ضخامت و لطافت و رنگ میباشد باید به مغز چرم توجه کرد که در صورت دقت شاهد رویت بافتی یکدست خواهید بود. از خصوصیات این چرم مصنوعی مقاومت آن تا سرمای منفی ۲۰ درجه است.

لازم بذکر است در صورت کیفیت بندی چرم مصنوعی به نسبت بالاترین کیفیت شامل چرم مصنوعی پشت پرز با ضخامت ۲ میلیمتر است و بعد از ان چرم مصنوعی پشت فوم و پایین ترین کیفیت چرم مصنوعی پشت پارچه است که بخاطر وزن پایین وضخامت کم و ضعیف بودن  آن عمدتا در دستکش و محصولات کوچک استفاده میشود .

بوی-چرم

چرم طبیعی بسیار نرم و قابل انعطاف میباشد. چرم را بو کنید. چرم طبیعی بوی مشخص و خاص دارد که هرگز نمی‌توان از آن کپی‌برداری کرد . در حال حاضر اسپری هایی در بازار موجود است که بوی چسب را خنثی و بوی چرم طبیعی به چرم مصنوعی می دهد که این رایحه موقت میباشد.

در هنگام خرید محصولات چرمی حتما از فروشنده ضمانت نامه مبنی بر طبیعی بودن چرم محصول دریافت کنید و در صورت نبودن ضمانتنامه، در فاکتور فروش طبیعی بودن چرم محصول حتما قید گردیده و مهر و امضا شود .

در پایان متذکر میشویم که با وجود تمام توصیه های بالا، مطمئن ترین روش، خرید از فروشگاهها و برندهای معتبر است که امروزه تقریبا در تمام شهر های بزرگ ایران دارای شعبات متعددی هستند.

 

چرم طبیعی و انواع آن:

درصنعت چرم سازی چرم به سه نوع چرم سبک ،چرم نیمه سبک و چرم سنگین تقسیم میشود:

چرم سبک :

چرم ی است که از پوست حیواناتی مانند گوسفند، بز، بزغاله و بره به دست می آید این نوع چرم بسیار ظریف و نازک است و به همین علت هم در ساخت محصولاتی مانند لبـاس چرم، کاپشن چرم و دستکش چرم استفاده شده و از نوع کیفیت پایینتر آن به عنوان آستری کفش و لباس استفاده میگردد .

چرم نیمه سنگین:

به چرم ی گفته می شود که از پوست حیواناتی مانند کروکودیل و شتر مرغ به دست میآید این نوع چرم به علت کمیاب و گران قیمت بودن بیشتر در ساخت محصولاتی که جنبه تزیینی دارند و یا لوکس محسوب می شوند مورد استفاده قرار میگیرد .

  چرم سنگین :

به چرم ی گفته می شود که از پوست حیواناتی مانند گاو ،گاومیش ،گوساله و شتر و …به دست می آید. چرم سنگین بهترین نوع چرم جهت استفاده های معمول میباشد و دارای بیشترین مقاومت و زیباترین رخ در میان چرم های دیگر است. این نوع چرم به علت استحکام و مقاومت بالا به مصرف در زیره و رویه کفش ،ساخت کیف های دستی و جیبی مرغوب،روکش مبل و یا تسمه های ماشین آلات صنعتی و …می رسد.

علاوه بر دسته بندی کلی بالا، چرم طبیعی را بر اساس نوع دباغی هم می توان به دسته های زیر تقسیم کرد

چرم گیاهی: در دباغی این نوع چرم تا حد امکان از مواد و رنگهای شیمیایی استفاده نمیشود و به جای آن از رنگهای گیاهی و مواد و روغنهای حیوانی استفاده میگردد. این نوع چرم به علت اینکه دارای بیشترین سازگاری با محیط زیست بوده و در اثر تماس با پوست انسان عوارضی ایجاد نمی کند از بهترین انواع دباغی چرم به شمار میرود .

چرم کرومی :چرم ی است که مواد اصلی در دباغی آن بر پایه کروم است وبر روی  برخی چرم های کرومی را که رویه نامرغوبی دارند طرحی را بصورت مصنوعی چاپ میکنند که به آن چرم کرومی چاپی میگویند .

چرم جیر :از پوست بز و گوساله تهیه میشود که طی فرایند خاصی و بوسیله وسایل خاصی رخ آن را پرداخت میکنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می آورند .این نوع چرم بیشتر به عنوان آستر در داخل دیگر محصولات استفاده میگردد .

چرم اشبالت :چرمی است شبیه جیر که از ورقه ورقه کردن چرمهای ضخیم گاوی به دست می آید.این نوع چرم نسبت به جیر سطح پایینتر محسوب و طبقه بندی میگردد .

چرم نوبوک: چرم ی است که مانند جیر و اشبالت دارای رخ مخملی میباشد اما این نوع چرم با ظرافت بسیار پرداخت شده و دارای سطحی لطیف است .

چرم ورنی :چرم ی است که از پوست گوساله تهیه می شود و رویه آن با لاک خاصی لعاب و پوشش داده می شود تا ظاهری براق پیدا نماید.

چرم مصنوعی :چرم مصنوعی با توجه به بافت پشت چرم به دو دسته پشت نمدی و پشت نخی تقسیم بندی می شود.